Türkiye Cumhuriyeti

Filibe Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Büyükelçi Süleyman Gökçe’nin Muharrem Ayı Anma Mesajı , 04.11.2015

Bulgaristan'da yaşayan Değerli Vatandaşlarımız, 

Kıymetli Soydaşlarımız,

Sevgili Canlar,

 

Her yıl Muharrem Ayı'nın 10. Günü geldiğinde, Hz. Hüseyin'in ve pek çoğu ehl-i beytten Kerbelâ şehitlerinin acılarını yüreklerimizde hissediyoruz. Kerbelâ'nın acısı bizlere zulüm, haksızlık ve adaletsizlik karşısında ayakta, bir ve birlikte durmanın önemini, beraberliğin eşsiz değerini yeniden anımsatıyor.

 

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü tarafından Sofya'da 23 Ekim, Cuma günü düzenlenen bu yılki "10 Muharrem-Aşure Günü" etkinliği bu anımsama ve paylaşıma vesile olmuştur. Başmüftülüğün davetiyle, Bulgaristan'daki Canlar'ın temsilcilerinin katılımıyla 5 Kasım, Perşembe günü Sofya'da tertiplenecek "Muharrem Aşı" da bu paylaşımı güçlendirecektir.

 

Büyük Türk mutasavvıfı Yunus Emre'nin bir şiirinde Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'i "Arş'ın İki Gölgesi" olarak anması, topraklarımızda kök salmış ehl-i beyt sevgisinin önemli işaretlerindendir. 

 

Kederde, tasada, hüzünde ortaklık ve paylaşma, duyulan acıyı azaltır. Dayanışma ve paylaşılma bir nebze olsun azaltabildiğimiz acı, kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi, geniş ailemizi güçlendirir. 

 

Bu hislerle, hüzün, keder ve acıların bir daha yaşanmamasını diliyor, Türkiye'nin ülkesinde, bölgesinde ve dünyada barışın, kardeşliğin ve huzurun tesisine yönelik çabalarını yorulmadan sürdüreceğini Bulgaristan'da yaşayan siz çok değerli vatandaşlarımız ve soydaşlarımızla bu vesileyle paylaşmayı borç biliyorum. 

 

Süleyman Gökçe

T.C. Sofya Büyükelçisi