Türkiye Cumhuriyeti

Filibe Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Büyükelçi Süleyman Gökçe'nin 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi Ve Şehitler Günü Mesajı , 18.03.2014

Bugün, tarihi şan ve şerefle dolu büyük Türk miletinin vatan sevgisinin şehadetle sınandığı Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. Yıldönümünü kutlarken, vatan hizmetinin ifası sırasında yaşamlarını yitiren şehitlerimizi anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

Çanakkale Deniz Zaferi ve ardından cereyan eden kara muharebeleri, iki yüzyılı aşkın bir çekilmenin ardından büyük Türk milletinin sıkıştırıldığı toprakları ve başkentini tarihte eşine az rastlanır cefa, özveri ve kahramanlıkla, destansı bir direnişle savunma iradesinin timsali ve vatan ilan etme savaşıdır.

 

Çanakkale’deki topyekün direniş, kutsal bildiğimiz mefhumların korunması için asil Türk evlatlarının kendilerini feda etmekten asla çekinmedikleri tarihi ve emsalsiz bir meydan okumadır.

 

Bu zafer, kutsal vatan topraklarının ve aziz milletimizin bekası için canlarını feda eden onbinlerce milli kahramanın ilahi mücadele gücünün muhteşem ve mukaddes bir hatırasıdır.

 

Çanakkale Zaferi yalnızca bir askeri başarı değil, izzeti nefsi ve haysiyeti ile oynanmak istenen büyük Türk milletinin topluca ayağa kalktığı bir diriliş ve yükseliş abidesidir.

 

Bu milli silkiniş etkilerini dalga dalga göstermiş, Anadolu topraklarında düşmana karşı verilecek Milli Mücadelenin meşalesini ateşlemiştir.

 

Yalnız Çanakkale’de değil, şanlı Türk tarihinin tüm savaşlarında vatan uğruna can vermekten çekinmeyen kimi bilinen, pek çoğuysa bilinmeyip meçhule göç eden şehitlerimizin aziz hatıralarını derin saygıyla yâd ediyoruz.

 

Bu zafere ulaşarak vatanı ve bayrağı için şehit olan, bugün bizlerin bağımsız bir ülkede hayat ve vücut bulmamızı sağlayan kahraman Mehmetçikleri bir kez daha minnetle, şükranla anıyoruz.

 

Şehitler Günü vesilesiyle, Türkiye’nin yüksek menfaatlerinin korunması için dünyanın dört bir yanında vazifelerini ifa ederken terör örgütlerinin hedefi olarak şehit düşen Dışişleri Bakanlığı camiasının tüm mensuplarının aziz hatıralarını derin hürmetle anıyoruz. Bu bağlamda, 9 Eylül 1982 tarihinde ASALA terör örgütünün saldırısıyla şehit düşen Burgaz Başkonsolosluğumuz İdari Ataşesi Bora Süelkan’ı rahmetle anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

Tarih boyunca vatan ve millet sevdası ile şehit düşmüş ecdadımıza; bugün milletin bekası ve esenliği uğruna can vermiş asker, emniyet görevlisi veya sivil evlatlarımıza, kahramanlarımıza ve Dışişleri Şehitleri’ne Allah’tan rahmet diliyoruz.

 

Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

 

 

Süleyman Gökçe

Büyükelçi