Türkiye Cumhuriyeti

Filibe Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Yeni Pasaportlar Hakkinda Duyuru , 13.05.2010

T. C.
FİLİBE BAŞKONSOLOSLUĞU

Filibe, 04.05.2010

BİYOMETRİK/MAKİNEDE OKUNABİLİR YENİ PASAPORTLAR HAKKINDA

DUYURU

İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları tarafından yürütülen ortak çalısma sonucunda, biyometrik özeliklere sahip e-Pasaportlar 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren kullanıma sunulacaktır.

Vatandaşlarımız e-Pasaport başvurularını ülkemizde 81 il ve 110 ilçe Emniyet Müdürlüklerine, yurt dışında ise bağlı bulundukları konsolosluklara yapabileceklerdir.

Makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportların tüm dünyada yürürlükten kalkma tarihi 24 Kasım 2015’tir. Dolayısıyla, makinede okunamayan Türk pasaportları da 24 Kasım 2015 tarihini geçmemek kaydıyla geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabilecektir.

Vatandaşlarımız 23 Mayıs 2010 tarihinden itibaren diledikleri zaman biyometrik pasaport başvurusunda bulunabilirler. Makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaport hamili vatandaşlarımız biyometrik pasaport başvurusunda bulunmaları halinde başvuru tarihi itibariyle geçerli olan süreleri biyometrik pasaportlarına eklenecektir. Eski pasaportunun süresi dolan vatandaşlarımızın ise biyometrik pasaport başvurusunda bulunmaları gerekecektir.

Vatandaşlarımız e-Pasaport uygulaması konusundaki diğer bilgilere e-Pasaport web sitesi www.epasaport.gov.tr adresinden ulaşabilirler.

e-Pasaport konusunda olabilecek tüm soruları cevaplamak ve ayrıca randevu taleplerini karşılamak amacıyla kurulan e-Pasaport Çağrı Merkezi [00-90-216-444 30 20]   15 Mayıs 2010 tarihinde  hizmete girecektir.

Vatandaşlarımızın e-Pasaport başvurusu için 23 Mayıs 2010 tarihinden itibaren www.epasaport.gov.tr  üzerinden veya e-Pasaport Çağrı Merkezi’nden  randevu talebinde bulunmaları da mümkün olacaktır.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

T.C. Filibe Başkonsolosluğu