Türkiye Cumhuriyeti

Filibe Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Yaz Aylarında Bulgaristan'dan Transit Geçiş Yapacak Vatandaşlarımızın Dikkatine!!! , 01.07.2009

 

DUYURU

 

1 Temmuz 2009

 

          Yaz sezonunun başlaması ile birlikte tatillerini Türkiye'de geçirmek üzere Bulgaristan'dan transit geçiş yapacak vatandaşlarımızın aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri önemle rica olunur.

 

·        Bulgar sınır makamları, vatandaşlarımızın sınırdan daha çabuk ve güvenli bir şekilde geçebilmeleri amacıyla 1 Temmuz 2009  tarihinden itibaren Kalotina (Sırbistan-Bulgaristan) sınır kapısında USB (chip) uygulamasına son vermişlerdir. Bu tarihten itibaren AB üyesi ülkelerin trafiğine kayıtlı binek otomobilleri kullanan vatandaşlarımız sadece pasaport ve vize kontrolü yaptırarak Bulgaristan’a giriş yapabileceklerdir.

 

·        Ayrıca, vinyet ücretleri de, yine beklemelerin önüne geçilebilmesini teminen, 1 Temmuz 2009 tarihinden itibaren sınırda değil sınırdan sonraki ilk veya ikinci benzincide ödenebilecektir.

 

·        Tatillerini tamamlayarak  Avrupa'ya dönen vatandaşlarımıza kolaylık sağlanması amacıyla,   vinyet ücretlerinin ilk veya ikinci benzincide ödenmesi uygulamasına 15 Temmuz 2009 tarihinden itibaren Kapitan Andreevo (Kapıkule sınır kapısının karşıtı) sınır kapısında da geçilecektir.

 

·        Bulgaristan'a girişte vatandaşlarımızdan “domuz gribi” raporu talep edilmemektedir. Buna rağmen herhangi bir vatandaşımızdan sınırda böyle bir raporun talep edilmesi halinde derhal görevli sınır polisinin haberdar edilmesi gerekmektedir.

 

·        Bulgaristan içerisinde seyahat edilirken özellikle gece seyahat eden vatandaşlarımızın konvoy halinde geçmeleri yararlıdır. Ancak konvoy oluşturulması esnasında araçlar arasında mesafeye dikkat edilmesi, hız sınırlarının aşılmamasına özen gösterilmesi ve trafiği aksatacak davranışlardan sakınılması gerekmektedir.

 

·        "Trakya" otobanında (Sofya-Plovdiv arasındaki yol) sadece  üzerinde  siren  lambası bulunan "Opel Astra" marka polis araçları görev yapmaktadır.

 

 

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

 

T.C. Filibe Başkonsolosluğu