29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu

Hüseyin Ergani 30.10.2017

Muhterem Yerel İdare temsilcileri,

Saygıdeğer Genel Sekreter Kaseinov,

Siyasi Partilerin Kıymetli Temsilcileri,

Türk-Bulgar Dostluğuna inanan saygıdeğer konuklarımız,

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. Yıldönümü münasebetiyle düzenlediğimiz törene hoş geldiniz. Dün Türkiyemizde coşkulu kutlama törenleri yapıldı. Bugün de biz burada, dost ve kardeş Bulgaristan’ın bu güzel şehrinde aynı coşku ve heyecanı yaşayıp, yaşatacağız. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!

Bir kısmınız Filibe dışından Kırcaali’den, Plevne’den, Paşmaklı’dan, Lofça’dan, Gabrova’dan, Eski Zağra’dan, Veliko Tırnova’dan, Pazarcık’tan, Hasköy’den uzun yol kat ederek geldiniz. Gösterdiğiniz kadirşinaslık için teşekkür ediyorum.

Değerli Misafirler,

Zamanın düvel-imuazzamasına karşı istiklal mücadelesini tamamlayan Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, bundan 94 yıl önce 29 Ekim günü, Ankara’da Birinci Meclis’te Cumhuriyeti ilan ettiler. Türk milleti bu şekilde meşruti monarşiden, egemenliği kayıtsız ve şartsız millete veren, onun üstünde başka dünyevi bir otorite kabul etmeyen Cumhuriyet rejimine geçmiştir.

Demokratik rejimle birlikte Cumhuriyet insanlığın yönetim alanında ulaştığı en ileri ve akılcı noktayı temsil eder. Gazi Mustafa Kemal ve tüm
silah arkadaşlarını bu müstesna miras ve emanetleri dolayısıyla rahmet ve minnetle anıyoruz.

Muhterem Konuklar,

Geçtiğimiz yıl ülkemizde sancılı bir dönem yaşadık. 15 Temmuz’da gerçekleşen hain darbe girişimini atlattık, artan terörsaldırıları ve güney komşularımızda yaşanan göç dalgası gibi yaşamsal tehditleri kontrol altına aldık. 15 Temmuz’un yaralarını hızlı bir şekilde sardık ve şükürler olsun ki bugün geleceğe daha büyük ümitle bakıyoruz. Bulgaristan, 15 Temmuz’da yapılan hain darbe girişimi sonrasında FETÖ’ye karşı mücadelede Türkiye’yi en iyi anlayan Avrupa ülkeleri arasındadır.

Türkiye ile Bulgaristan, iki yakın dost, komşu, ortak ve müttefik ülke konumundadır. Bulgaristan’ın Cumhuriyet’in ilanına giden süreçte Türk milli mücadelesine sempatiyle yaklaştığını ve destek sağladığını biliyoruz ve bu değerli desteği her zaman hatırlıyoruz. Cumhuriyetin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Balkanlarda Türkiye’nin en önemli müttefik ve dostu olarak Bulgaristan’ı işaret etmiştir.

Saygıdeğer Konuklar,

Bulgaristanla ikili siyasi ilişkilerimiz bugün her zamankinden güçlüdür ve dönemsel bazı olumsuzluklardan etkilenmeyecek kadar sağlamdır. İkili ilişkileri daha da geliştirmeye yönelik siyasi irade her iki tarafta mevcuttur. Bulgaristan Başbakanı Sayın Boyko Borisov seçimlerden sonra iki kez Türkiye’yi ziyaret etmiştir. Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ile Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanımız da çok yakın geçmişte Sofya’da içerikli temaslar gerçekleştirmişlerdir. İlerleyen dönemde bu üst düzey ziyaret trafiği artarak devam edecektir. Bizler de diplomatlar olarak dostluğumuzu ve ikili ilişkilerimizi daha ileri bir noktaya taşıma amacına yönelik çabalıyoruz.

İkili ticaretimize baktığımızda büyüme eğiliminin ilerlediğini görüyoruz. Bu yıl sonunda ikili ticaret hacminde 5 milyar Avro’yu aşmayı hedefliyoruz. 2016 yılı sonu itibarıyla, Türk şirketlerinin yatırımları 2.2 milyar dolar düzeyine ulaşmıştır. Bu rakamlar iyi bir tabloya işaret etmekle birlikte yeterli
değildir. İki ülke ekonomide birbirini uzun vadeli stratejik ortak olarak görmelidir.

Kıymetli Misafirler,

Türkiye son dönemde ekonomide önemli atılımlar gerçekleştirmiş, büyük altyapı projelerini hayata geçirmiştir. Bu projeler şüphesiz dolaylı olarak Bulgaristan’ın ekonomisine de önemli girdiler sağlamaktadır. Bugün Bakü-Tiflis Kars Demiryolu Projesi’nin açılışı gerçekleştirilmiştir. Bu proje Bulgaristan’ı da yakından ilgilendiren önemli bir projedir. Zira yeni demiryolu bağlantısı ile Çin’den Türkiye’ye ve Bulgaristan üzerinden Batı Avrupa’ya kesintisiz demiryolu bağlantısı kurulmuş olmaktadır ve tarihi İpekyolunun yeniden demir ipek yolu olarak canlanması hem türkiye’nin hem Bulgaristan’ın ekonomisine de olumlu yansıyacaktır.

Saygıdeğer Konuklar,

Bu yıl Cumhuriyet Bayramı’nı özel bir etkinlikle süsledik. TÜRKSOY’un ve TrakArt’ın işbirliği ve desteğiyle Türk dünyasından ressamların eserlerinden oluşan “Altaylardan Balkanlara Türk Dünyası Resim Sergisi”nin açılışını hep birlikte yaptık. “Türk Dünyası Müzik Topluluğu” da bugün özgün müzik eserleriyle bu salonda bizlerle beraberdir. Gerek resim sergisinde gerek müzik eserlerinde Türk ve Bulgar kültürlerinin bazı ortak yönlerini daha yakından gözlemleme fırsatı bulacağınıza inanıyorum. Bu vesileyle bir kez daha TÜRKSOY Genel Sekreteri Sayın Düsen Kaseinov ve TrakArt Yöneticisi Sayın Georg Trak’a teşekkürlerimi sunuyorum. Değerli müzisyenlerimizi de buradan selamlıyorum.

Hepimizin Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun! Büyük Önder Atatürk’ün dediği gibi Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalsın. Yaşasın Cumhuriyet!

Değerli Misafirler,

Şimdi Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Sayın Cumhurbaşkanımızın gönderdikleri Cumhuriyet Bayramı Mesajını sizlere okuyacağım.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

Konsolosluk İşlemleri Başvuru Saati : 09.00 - 12.00
3.3.2020 4.3.2020 Bulgaristan Milli Günü
17.4.2020 20.4.2020 Paskalya
1.5.2020 1.5.2020 İşçi Bayramı
6.5.2020 6.5.2020 Kahramanlık ve Bulgar Ordusu Günü
24.5.2020 24.5.2020 Slav Alfabesi ve Bulgar Kültür Bayramı
24.5.2020 24.5.2020 Ramazan Bayramı'nın ilk günü
31.7.2020 31.7.2020 Kurban Bayramı'nın ilk günü
5.9.2020 7.9.2020 Birleşme Günü
22.9.2020 22.9.2020 Bağımsızlık Günü
29.10.2020 29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
24.12.2020 26.12.2020 Noel
31.12.2020 1.1.2021 Yeni yıl arifesi ve Yılbaşı